2018 Shortlist

Best apprenticeship scheme

Organisation

Team/Project/Individual Name
Bernicia
Incommunities
Morgan Sindall Property Services
Orbit
Progress Housing Group Progress Futures
Trivallis Trivallis Futures
Yorkshire Housing People and Development

Board/committee member of the year

Organisation

Team/Project/Individual Name
Accord Elisabeth Buggins
Curo Liz Potter
Kisiel Group Annie Summun
Radius Housing Diana Fitzsimons
Rooftop Housing Group Nicola Inchbald
Wales & West Housing Sharon Lee

Consultant of the year

Organisation

Team/Project/Individual Name
ARK Consultancy Joanne Turley
Bernard Taylor Partnership Vicky Saunders
Croftons Solicitors Melanie Dirom
Distinctive People Denise Kirkham
Faithorn Farrell Timms Jennifer Jones
Hugh James Caroline O'Flaherty
Indigo Leadership Sarah Smith
Manifest Ellen Humphries
MAP Chartered Surveyors Jane Pilkington
PML Group Kim Newman

Customer service / support award

Organisation

Team/Project/Individual Name
Belvoir Sales and Lettings Belvoir! Birmingham
DAHA (Domestic Abuse Housing Alliance)
Great Places Housing Group
Homes in Sedgemoor Customer Service team
Housing & Care 21 Myles Court Management team
Housing Plus Group The Building Better Opportunities Team, Housing Plus Group
Housing Plus Group Care Plus at Home team
Irwell Valley Morris Court Support team
Moat Customer Service Centre
Network Homes Customer Service Centre Management
North Kesteven District Council Housing Options
Solihull Community Housing Customer Service Centre
The Bridge (East Midlands) Operational Management team

Development & maintenance team or initiative

Organisation

Team/Project/Individual Name
Broadland Housing Association Maintenance team
Cartrefi Cymunedol Gwynedd Business Development team
Clarion Housing Group Regeneration team
Hackney Council Estate Regeneration Programme
Jigsaw Group Development team
Laurus Homes Sales team for Trafford Housing Trust
Leeds & Yorkshire Housing Association Leeds & Yorkshire Housing Association Development & Maintenance Team, led by Joanna Chambers
Mears Group Tradeswomen into Maintenance Project
Orbit Group Property Compliance (Maintenance and Servicing)
Radius Housing Development Directorate
Thirteen Maintenance and Repairs team

 


Employer of the year

 

Organisation

CHP
Flagship Group
Fortem
Lane End Developments Construction
Local Space Housing
Luton Community Housing
Mount Green Housing Association
Newlon Housing Trust
Pickering and Ferens Homes
Thirteen Group
Vale of Aylesbury Housing Trust

 


Finance, Governance or compliance team of the year

Organisation

Team/Project/Individual Name
Bernicia Group Bernicia Finance
Connswater Homes Senior Management team
Futures Housing Group Governance and Compliance team
Network Homes Lead GDPR team
Phoenix Community Housing Income team
Wellingborough Homes Executive Management team
YES Energy Solutions Funding & Compliance team

Finance professional of the year

Organisation

Team/Project/Individual Name
Bernicia Group Janette Longstaff
Great Places Housing Group Laura Talbot
Kier Living Sarah Cooper
L&Q Zafrin Khan-Wheatley
L&Q Amy Gilham
Moat Lorraine Grindley
Peabody Susan Hickey
Progress Housing Group Debbie Atherton
South Yorkshire Housing Association Beverly Carr

Improving the lives of women or communities award

Organisation

Team/Project/Individual Name
Black Country Talent Match and ARK Consultancy
Broadland Housing Association Better Together' team
Choice Housing Ireland
Connswater Homes and Groundwork NI
Equity Housing Group Equity Housing Group and Smartworks MCR
Home Group Home View
Homes for Haringey Hearthstone Team
Rooftop Housing Group Lydney Gateway Young People's team
Torus Social Impact team
Tower Hamlets Homes Partnership
WHG Community Champions

 


Inclusion champion

Organisation

Team/Project/Individual Name
Berneslai Homes Hannah Bailey
CORGI Technical Services Claire Heyes
Gentoo Group Lucy Malarkey
L&Q Maddie Hale
Liverty Amanda Bennett
Nigeria-UK Housing Society Helen Ankrah
Notting Hill Genesis Pamela Sinnott

Marketing, communications and social media

Organisation

Team/Project/Individual Name
Aster Group Amy Nettleton
Aster Group Amy Nettleton
CHP Communications team
Dumfries and Galloway Housing Partnership Evie Copeland
Equity Housing Group Marketing team
Flagship Housing Group Communications team
Monmouthshire Housing Assicoation Cheryl Tracy
Nottingham Community Housing Association Marketing Communications team
Orbit Marketing and Communications team
South Yorkshire Housing Association Hannah Thornton
Vale of Aylesbury Housing Trust Communications & Communities team

 


Professional of the year (over 10,000 homes)

Organisation

Team/Project/Individual Name
Accent Housing Claire Stone
Curo Sarah Seeger
Housing & Care 21 Teresa McKenna
Housing & Care 21 Helen Judge
Maureen McMahon - The Fuel Advice Service / Team
Network Homes Charlene Williams
Orbit Caroline Davies
Paradigm Housing Group Christine Nolan
Rotherham Council Uzma Sattar
Thirteen Group Kay Glew
Together Housing Angela Stuttard

 


Professional of the year (under 10,000 homes)

Organisation

Team/Project/Individual Name
Havebury Housing Partnership Karen Mayhew
Housing Diversity Network Kam Urwin
Industrial Dwellings Society (IDS) Suzanne Wolfe
Look Ahead Care, Housing and Support Wendy Rowley
Mount Green Housing Association Samantha Herelle
North Star Housing Group Carole Richardson
Origin Housing Katri Wilson
South Cambridgeshire DC Anita Goddard
Wokingham Borough Council Louise Strongitharm

Woman of the year (over 10,000 homes)

Organisation

Team/Project/Individual Name
Bernicia Andrea Malcolm
Birmingham City Council Tracey Radford
Flagship Group Helen Walsham
Grand Union Housing Group Aileen Evans
Great Places Housing Group Emma Richman
Longhurst Group Val Paragon
Trivallis Angela Stacey
Westminster City Council Jennifer Travassos
Yarlington Housing Group Lindy Morgan
Yorkshire Housing Katherine Proctor

 


Woman of the year (under 10,000 homes)

Organisation

Team/Project/Individual Name
CHP Terri Cochrane
Depaul Kerry Anthony
Havebury Housing Partnership Karen Mayhew
L&Q Diane Hart
Luton Community Housing Lynda Rees
Nightstop Communities Northwest CIC Terri Kearney
Northern Housing Consortium Jo Boaden
Southway Housing Trust Wendy Perkins
Thorngate Churcher Trust Anne Taylor

 


Young achiever (over 10,000 homes)

Organisation

Team/Project/Individual Name

Bolton at Home Nazira Patel
Gentoo Group Bethan Ewart
Great Places Housing Group Emma Carlin
Keepmoat Homes Molly Downes
L&Q Ellie Badcock
Longhurst Group Helen Donald
Orbit Rachel Dixon
Wales & West Housing Lucy Simms

Young achiever (under 10,000 homes)

Organisation

Team/Project/Individual Name

Arhag Housing Association Abeer Suleiman
Aylaa Exclusive Uzma Aynar
Cartrefi Cymunedol Gwynedd Catrin Jones
Connswater Homes Laura Mcauley
Co-op Homes Sophia Howells
Fortem Ellie King
Homes in Sedgemoor Cyan Matthews
Kier Living Sarah Franklin
Mount Anvil Katie Kavanagh
Phoenix Community Housing Amy Taylor
River Clyde Homes Moira Nisbet
Wellhouse Housing Association Jennifer Barrow

Organised by

Sponsored by

Part of

Sponsored by

Part of

Twitter
Facebook

VENUE ADDRESS

Emirates Old Trafford
Lancashire County Cricket Club
Talbot Road
Manchester
M16 0PX

USEFUL INFORMATION

© Women In Housing Awards 2018 - Ocean Media Group Limited, One Canada Square, Canary Wharf, London, E14 5AP Tel: 020 7772 8329 | Fax: 020 7772 8599 Ocean Media Group